Kaip apibrėžti kokybę?

Kokybė – tai žodis, dažniausiai siejamas su prekėmis ir paslaugomis. Štai parduotuvėje PasaulisDelne.lt pasitinka šūkis VERTINANTIEMS KOKYBĘ. Bet kaipgi mes ją vertiname? Ar kriterijai racionalūs? O gal žmogus vadovaujasi emocijomis? Ir apskritai kokius punktus galėtume išskirti?

Apie pirkimo įpročius

Norint geriau išrutulioti šią temą aktualu pradėti nuo pirkimo įpročių. Jie (ne paslaptis) labai skirtingi. Tarkime, vieni žmonės mieliau renkasi gausiai apsipirkti kas savaitę, o kiti susidaro mažesnį pirkinių sąrašą kas vieną ar dvi dienas ir po darbo užsuka į prekybos centrą.

Įpročiai ir požiūris taip pat apima ilgo daiktų naudojimo temą. T. y. vieną kartą įsigyjant batus tikimasi, kad jie tarnaus kelerius metus, o kitą kartą sakoma „gal kiek laikys, o jei suplyštų, naujus nusipirksiu“. Kartais teigiama, kad būtų neįdomu, jei daiktai būtų labai ilgaamžiai.

O kartais ilgaamžiškumo sąvoka šiek tiek „nei į tvorą, nei į mietą“. Puikus pavyzdys – kava. Pasidarome puodelį ir išgeriama. Nemažai daliai pasaulio gyventojų tai svarbus ritualas, tačiau net jei niekur neskubate, mėgaujatės, puodelis vis tiek ištuštinamas per kokį pusvalandį. Žinoma, tam tikra prasme tai nėra vienkartinis produktas. Jei geriate kavą kiekvieną rytą, rūpi pasirinkti kuo skanesnę, geresnę. Net jei pasimėgaujate kokį kartą per savaitę, vis vien aktualu išsirinkti skanią ir gerą.

Apie lūkesčius

Sutikite, ketindami ką nors įsigyti, turime vienokių ar kitokių lūkesčių. Jei palygintume dvi skirtingas prekes, pavyzdžiui, rašiklį ir automobilį, atrodytų, jog lūkesčiai gerokai skiriasi. Tačiau gali būti paradoksalių situacijų, kai žmogus, ieškantis paprasto automobilio, neskiria pernelyg daug dėmesio jo pasirinkimui; o štai asmuo, kuriam reikia labai daug rašyti (arba kuris ieško brangaus rašiklio kaip dovanos), tikriausiai rinksis ilgai ir ieškos gero produkto.

Lūkesčiai yra formuojami patirties. Koks pavyzdys čia tiktų? Kad ir telefono pirkimas… Jei vieną kartą pavyko nusipirkti nebrangų, bet gerą, tai prireikus atsinaujinti viliamasi, jog pavyks sėkmę pakartoti. O jeigu patirtis renkantis pigius telefonus yra nekokia, tuomet veikiausiai apsisprendžiama pakeisti pirkimo įpročius ir pagaliau įsigyti šį tą brangesnio (ir galbūt kokybiškesnio).

Apie kainas

Dar vertėtų užsiminti, kad lūkesčius daugiau ar mažiau formuoja kaina (tai daugmaž jau aišku iš ankstesnės pastraipos). Jeigu vienas megztinis kainuoja 20 eurųus, o kitas – 110, tai atrodo logiška, kad brangesnis drabužis turėtų būti be kompromisų geras. Tačiau smagu, kai nedaug išleidus gaunamas puikus derinys, vadinamasis aukso vidurys.

Vieno apibrėžimo nepakanka

Kokybę apibrėžti galima, tačiau paprastai vieno apibrėžimo nepakanka. Tai plati tema, kurioje gali būti pasitelkiamos įvairios nuomonės. Kaip išsiaiškinome, kokybiškumo kriterijų nemenkai lemia kaina. Kai produktas brangus, tampa itin svarbu, kad jis pasižymėtų aukšta kokybe. Kita vertus, net ir palyginti mažai kainuojantys dalykai perkami dėl gerų savybių, tarp kurių – ir kokybė.

Kur ieškoti gerų daiktų, galinčių pateisinti lūkesčius? PasaulisDelne.lt galėtų būti tikslingas variantas norintiems skanios kavos, arbatos, žuvų taukų ir n kitų dalykų. Kaip rašoma, jie skirti VERTINANTIEMS KOKYBĘ.